Kas yra rankų darbas ir kodėl tai svarbu?

Kas yra rankų darbas ir kodėl tai svarbu?

Vis dažniau ant prekių galime pastebėti užrašą „Rankų darbas“ (angl. „Handmade“), kuris dažnai padeda pabrėžti gaminio kokybę, unikalumą bei įdirbį, kurį žmogus įdėjo kurdamas šį daiktą. Kartais pardavėjai, mėgsta šį užrašą naudoti veltui ir visai nepelnytai, tad vertėtų paminėti, jog „Rankų darbas“ yra išties įpareigojanti frazė, kurią reikėtų naudoti atsakingai.


Kas yra rankų darbas?

Vebsterio žodynas apibūdina rankų darbą kaip daiktą, pagamintą rankomis. Pirmą kartą šis žodžių junginys buvo panaudotas XVII a. pradžioje, norint pabrėžti aukštesnę kokybę ir tai, jog daiktas buvo pagamintas ne masėms, nenaudojant mašinų.


Iš tiesų, žmonės dažnai nesupranta, kas yra tas tikrasis rankų darbo gaminys. Juk ir fabrike žmonės gali siūti rankomis, fotografas fotografuoti fotoaparatu, o grafikos dizaineris kurti meną kompiuteryje. Tačiau ar tai mažesnis rankų darbas nei žmogus tapantis paveikslą ar močiutė mezganti kojines?


Taip pat, tarp kūrėjų dažnai kyla ginčai... Yra amatininkų, kurie patys augina avis, jas kerpa, vėliau iš tos vilnos mezga kojines, tačiau yra tokių, kurie siūlus perka parduotuvėje. Tad ar antrasis variantas yra prastesnis? Nors pirmasis amatininkas yra išties vertas pagirų, vis dėlto abu gamina rankų darbo gaminius, kurie yra visiškai lygiaverčiai.


Tiesa tokia, kad rankų darbas yra tai, ką gaminame rankomis. Daiktai, tokie kaip peilis, virbalai, siūlai, dažai, fotoaparatas, kompiuterio pelytė ir kt. yra tik priemonės, kurios padeda įgyvendinti mūsų idėjas bei vizijas. Svarbiausia – mūsų pačių kūrybiškumas bei įdėtas įdirbis į idėjos generavimą ir kūrimą.


Kodėl rankų darbas – svarbu?

Kai šiuolaikiniame pasaulyje vyrauja gamyklinės prekės, gaminamos masėms, retai susimąstome apie unikalių rankdarbių svarbą. Daugeliui XXI a. gyventojų svarbu pigios prekės... Na, o pripažinkime, kad rankų darbas dažnai kainuoja daugiau nei tokia pati masiškai gaminama prekė prekybos centre. Tad kodėl rankų darbas yra svarbus ir verta jį puoselėti bei paremti jo kūrėjus?


• Tai reputacija, kokybė ir įgūdžių tobulinimas iki begalybės. Iš tiesų, juk tobulumui ribų nėra, tad tobulinti savo įgūdžius galime iki pat mirties.


• Tai produktų kūrimas kuomet svarbu atkreipti dėmesį į kiekvieną detalę. Juk dažniausiai visos detalės gaminamos rankomis, tad kiekviena, net menkiausia, smulkmena tampa labai svarbi ir iškalbinga.


• Rankų darbo gaminiai tarnauja kur kas ilgiau, kas suteikia daugiau vertės. Nors kartais gali pasitaikyti brokų, vis dėlto dažniausiai rankų darbo gaminiai yra ilgaamžiai, lyginant su prekybos centre įsigytais masinio naudojimo daiktais. Taip pat verta paminėti, jog masiškai gaminami produktai dažnu atveju yra gaminami iš žemesnės kokybės medžiagų.


• Rankų darbo produktai yra daugiau nei paprasta prekė... Tai – meilė, kūryba ir išskirtinumas.


• Gaminiai, kurie nėra kuriami masiniam pardavimui yra labai asmeniški, ne tik pirkėjui, bet ir gamintojui / kūrėjui. Tad jie dažniausiai yra labai brangūs ne pinigine prasme, o dvasiškai.


• Viena svarbiausių priežasčių, kodėl verta pirkti rankdarbius, tai talentingų žmonių ir mažų verslų palaikymas. Nepamirškime palaikyti Lietuvos kūrėjų, kurie išties labai stengiasi sukurti kažką savito, autentiško bei brangaus širdyje.


• Didžioji dalis rankų darbo gaminių yra draugiški aplinkai, gamtai. Taip pat nėra kuriami pasitelkiant didžiules gamybos mašinas, chemines medžiagas ir neturi (arba labai mažai turi) atliekamų medžiagų po gamybos proceso.


• Rankų darbo gaminiai dažnai atitinka pirkėjo poreikius, nes galima užsakymą individualizuoti, pritaikyti asmeniškai kiekvienam.


Kodėl rankų darbo gaminiai yra brangesni?

Nusipirkti butelį už 20 eurų nė vienam nėra sunku. Bet nueiti ir nusipirkti rankų darbo kojines, žaislą ar papuošalą – tai jau per daug brangu. Tad kyla klausimas kur tos mūsų vertybės? Juk galima parsinešti daiktą, į kurį įdėta visa širdis ir turėti jį amžinai, žinoti, jog vienodo – daugiau niekas neturi, o Jūs esate vienintelis ir nepakartojamas šio daikto savininkas!


Na, visų pirma, reikėtų suprasti, kas yra rankų darbas. Kūrėjas, gamindamas vieną prekę praleidžia kelias valandas, dienas, o kartais, net mėnesius, kol pagamina vieną produktą. Tokie gaminiai reikalauja išties nemažai laiko, kad būtų galima užtikrinti jo tobulumą, kokybę bei ilgaamžiškumą. Tačiau, tiesa tokia, jog Lietuvoje dažnas kūrėjas vistiek nedrįsta paprašyti už prekę tiek pinigų, kiek iš tikrųjų yra verta, nes kitaip prekės kaina pakiltų kelis kartus ir jos paprasčiausiai niekas nepirktų.


Antra, kūrėjas dažniausiai daro viską. Didžioji dalis gamybos procesų yra atliekami pačio kūrėjo. Ne tik dizainas, bet ir medžiagų parinkimas, jų derinimas, gamyba, fotografavimas, marketingas, pakavimas, išsiuntimas, pristatymas, aktyvus pardavimas. Ir tai dažnai daroma lygiagrečiai rūpinantis šeima, vaikais, ar net dirbant kitą darbą. Kaip ir minėta, kūrėjai neapmokestina viso savo skirto laiko, bet nepaneigiama kiek jie skiria savo laiko, rūpesčio, energijos, širdies, sielos į kiekvieną savo kūrinį, kūrybos procesą bei visus etapus...
Būtina suprasti, kad medžiagos yra brangios. Dauguma kūrėjų nori atrasti kokybiškiausias, gražiausias medžiagas, kurias jie dažniausiai gali pirkti tik mažu kiekiu, nes neturi pakankamo biudžeto ar vietos didesniam. Dėl to medžiagos yra kur kas brangesnės nei įmonėms, kurios perka urmu.
Kūrėjas yra savo srities ekspertas, kuris ne vienerius metus mokėsi, eksperimentavo, darė, tobulino, vystė savo idėjas bei kūrinius. Tad po kelerių metų, jis jau turi savo unikalias technikas, braižus, kurių niekas kitas atkartoti negali.


Na, ir galiausiai – produktas, kaip minėta anksčiau, yra unikalus. Visos medžiagos, jų sudėjimas kartu, suderinimas, visi papildymai, išpildymai, idėjos, vizijos padaro gaminį išskirtiniu. Dažnai produktas yra gaminamas pagal užsakymą: norimas dydis, ilgis, pagrindas, medžiaga, raštas, spalva ir kitos detalės padaro gaminį vienetiniu egzemplioriumi.


Taigi, rankų darbo gaminys yra brangesnis, nes Jūs perkate unikalų gaminį, pagamintą rankomis, savo srities eksperto, iš geriausių bei kokybiškiausių medžiagų. Į gamybos procesą įtraukiamas jų laikas, energija, darbo valandos, o svarbiausia – širdis.
Tačiau, nors galbūt kažkam rankų darbo gaminiai iš pirmo žvilgsnio atrodo brangūs, dalis žmonių suprantančių šių prekių vertę, klausia „Kodėl Lietuvoje rankų darbas tiek nedaug kainuoja?“. Na, o tiesa tokia, kad Lietuvoje perkamoji galia yra per maža ir vyrauja gana didelė konkurencija. Taip pat kūrėjai bijo įvertinti savo darbą, dėl aplinkinių reakcijos, komentarų, kas iškreipia rinkos kainą ir žmonių požiūrį.

Taigi, mieli kūrėjai, nebijokite įvertinti savo rankomis pagamintų vienetinių kūrinių, kurie yra savaip gražūs, nepakartojami, o svarbiausia – pagaminti su meile. Jei skleisime žinią apie tikruosius rankų darbo gamybos užkulisius, Lietuvos gyventojai greitai supras, kokia iš tiesų yra šių unikalių kūrinių vertė.

Visus Lostrade kūrėjų gaminukus rasite čia.

O jei esate kūrėjas ir norite prisidėti prie mūsų, užpildykite anketą:)

All comments

 1. EMilė

  Na labai liūdna, kai rankų darbas tikrai vertinamas taip. Mokėt už kinišką šudniekį mat negaila. Aš asmeniškaikai manęs vyras paklausia ko noriu dovanų, sakau arba kažkokios veiklos kartu, dažnai išrenka čia - https://www.geradovana.lt/dovanos-moterims ir man puikiai tinka, nes arba kažką nuveikiame kartu, arba pasiemu kokį masažą ar SPA, arba prašau kažko lietuviško ir rankų darbo, papuošalo, namų interjero detalės ar pan. Lostrade atradimas šiuo klausimu - ačiū!

 2. Jolanta Būtienė

  Tikra tiesa. Viskam pritariu. Ypatingai dėl kainos. Kartais, kai ima derėtis, norisi paklausti, gal jums atvežti į namus ir dar žemai nusilenkti ir padėkoti, kad veltui paėmėte mano darbą. Rodos ir taip beveik veltui atiduodi ir vis dar pabambėti reikia, kad brangu.

 3. art of Darius

  Tai amžina diskusija - kas yra matas ir kas yra menas? Menininkai nevertina amatininkų, nors pvz: aliejinė tapyba, absoliutus amatas, jį reik perprasti, kol tikrai - pradėsi tapyti aliejiniais dažais :)

 4. Jovita Val

  Puikus straipsnis :) Vertinkime unikalumą :)

 5. Erika Laurinavičiūtė-Šuklinskienė

  Super❤taikliai

 6. Vilija Narutavičienė

  Kiekviename sakinyje neginčijama tiesa

 7. NoriuGreit.lt

  Rekomenduojame, Puikią, Kūrybingą, Darbščią Komandą visiems, viesiems, visiems. Puiki galimybė - Lostrade - kiekvienam kuriančiam savo rankomis...

 8. Justas Kvabekas

  Sveiki, labai patiko jūsų postas! Rašykite daugiau :)

 9. Rita

  Tikra tiesa, dažnai rankų darbo prekės visiems atrodo per brangios, todėl patys kūrėjai kainas turi mažinti ir nieko neuždirbti. Todėl dažnai tai lieka tik hobis... :/

Leave a Reply