Rankų darbo žvakės: privalumai, rūšys ir kaip tokią pasigaminti namuose?
Patys pirmieji žvakių pritaikymo kasdienybėje būdai – beje, jau prieš tūkstančius metų, – buvo praktiški. Žvakės liepsna ir šildydavo, ir suteikdavo šviesos, o sužymėtos žvakės net būdavo naudojamos laikui skaičiuoti.
Šiandien žvakės – jaukumo simbolis, kuris vos vieno degtuko judesiu gali padėti sukurti ypatingą atmosferą bet kokioje erdvėje. Ir nors parduotuvių lentynos lūžte lūžta nuo jų įvairovės, vis daugiau žmonių iš naujo atranda rankų darbo žvakių privalumus.
Jei vis dar nesate vienas iš jų, perskaitę šį straipsnį suprasite, kuo rankų darbo žvakės skiriasi nuo masinės gamybos, susipažinsite su skirtingomis jų rūšimis bei sužinosite, kaip gaminti rankų darbo žvakes namuose.
Kuo rankų darbo žvakės skiriasi nuo masinės gamybos?
Nors iš pažiūros visos žvakės, ar rankų darbo, ar pirktos prekybos centre, atrodo vienodos, verta labiau pasigilinti į jų pagrindinius skirtumus prieš priimant sprendimą, kokią žvakę įsigyti.
Šie akivaizdžiausi lyginant gamybos procesus bei žvakėms gaminti naudojamas medžiagas – tad taip ir padarykime.
Gamybos procesas
Masinės gamybos žvakės, kaip jau sufleruoja jų pavadinimas, dažniausiai yra gaminamos naudojant automatika paremtus metodus ir įvairią techniką fabrikuose. Kitaip tariant – šimtus ar net tūkstančius mechaninių „pirštukų“.
Nors kai kurie gamintojai vis dar naudoja prietaisus, kuriuos reikia valdyti rankomis, masinės gamybos žvakės dažniausiai „gimsta būriais“, kurių dydis gali svyruoti nuo 50 iki 500. Tokį kiekį mašinos gali išlieti per maždaug 30 minučių.
Natūralu, jog vienas žmogus, nuo pradžios iki galo žvakes gamindamas savo rankomis, tiek negalėtų padaryti net ir labai norėdamas. Tačiau čia slypi vienas iš rankų darbo žvakių privalumų.
Gaminant žvakę rankomis, ši kiekviename gamybos žingsnyje gauna koncentruoto, nuoširdaus žmogaus dėmesio ir prisilietimų. Žvakių neformuoja jokie hidrauliniai presai ar jos nėra veikiamos ypatingai aukštų temperatūrų, taip tokį pakankamai trapų produktą, kuris turėtų pripildyti namus jaukumo, perleidžiant per pakankamai grubiai skambantį procesą.
Skirtingai nei masinės gamybos žvakės, rankų darbo žvakės gaminamos su išskirtiniu kruopštumu, o jas kuriantys turi galimybę į kiekvieną iš jų įdėti kažką savito, unikalaus, sustiprinant žvakės šviesos skleidžiamą gerą energiją.
Medžiagos
Parafinas, sintetinis bičių vaško pakaitalas, ilgą laiką buvo populiariausia medžiaga žvakių gamyboje, o masinėje gamyboje vis dar išlieka daugelio gamintojų prioritetu. Parafinas pigesnis už kitų rūšių vašką, dega tvarkingai, negana to – ir šviesesne liepsna.
Tačiau pastaruoju metu vis dažniau galima išgirsti ir pamatyti į šių žvakių pusę skriejančias kritikos strėles, mat parafinas nėra natūrali medžiaga. Dar daugiau, jis yra šalutinis naftos perdirbimo produktas – taip, tos pačios, kurią naudojame gaminti kurui. Parafino gamyba ne tik prisideda prie šiltnamo efekto, tačiau degdamas jis taip pat išskiria ir sveikatai kenksmingas chemines medžiagas.
Gal ne pats geriausias pasirinkimas pagyvinti romantiškos vakarienės atsmosferą, tiesa?
Pavieniai ir mažesni žvakių gamintojai yra linkę ieškoti alternatyvų parafinui, o šių jau tikrai netrūksta.
Natūralus bičių vaškas, be abejo, vis dar išlieka populiarus, tačiau jis kiek brangesnis, dažnai pasižymi geltona spalva, taip pat turi specifinį kvapą, tad yra dažniau naudojamas įvairiems suvenyrams ar dovanoms gaminti. O štai augalinės kilmės vaškai, tokie kaip sojų, kokosų, rapsų ar palmių, vis dažniau atsiranda smulkesnių gamintojų „repertuare“, kurie žvakes lipdo savo rankomis.
Kiti rankų darbo žvakių privalumai
- Unikalūs dizainai. Tiems, kurie kuria žvakes rankomis, ypatingai svarbu suteikti savo gaminiams skirtingų ypatybių tam, kad šie lengviau išsiskirtų iš visų žvakių gausos, o tai leistų sėkmingai kurti toliau. Tad gaminantys žvakes rankomis dažnai meta visus savo kūrybinius pajėgumus tam, kad žvakės būtų išskirtinės, trauktų dėmesį ir jų savininkai galėtų džiaugtis vienetiniais arba labai arti to esančiais kūriniais.
- Kokybė. Gaminant žvakę rankomis, išskirtinis ir didesnis dėmesys tenka jos detalėms, o tai leidžia sukurti geresnį, kokybiškesnį galutinį produktą.
- Aromaterapijos magija. Priešingai nei masinės gamybos žvakės, kuriose vyrauja sintetiniai kvapai, rankų darbo kvepiančios žvakės yra papildomos natūraliais eteriniais arba kvapiaisiais aliejais, kurie ne tik nekenkia žmogaus sveikatai, tačiau neretai gali turėti ir teigiamą poveikį savijautai, pavyzdžiui, sumažinti stresą, pakelti nuotaiką, atpalaiduoti ir panašiai.
- Smulkių kūrėjų rėmimas. Pirkdami rankų darbo žvakes, remiate smulkius verslus ir pavienius kūrėjus, kurie labai dažnai sudeda visą savo laiką į širdį į produktus, kuriuos kuria.
- Nauda planetai. Rankų darbo žvakės yra kuriamos naudojant natūralias medžiagas, jų gamybos procesas nereikalauja ypatingų resursų ir neišskiria planetai kenksmingų medžiagų, tad jaukumą galite susikurti niekam nekenkdami.
Vaško rūšys
Iš kokio vaško gaminti žvakes – kiekvieno kūrėjo pasirinkimas. Jų, kaip ir minėta, yra įvairių, tačiau trumpai apžvelkime kelias populiariausias ir labiausiai kūrėjų mėgstamas vaško rūšis.
Sojų vaškas
Sojų vaško žvakės yra vienas iš labiausiai paplitusių gaminių tarp rankomis kuriančių žmonių dėl jo paprastumo naudoti ir didelio prieinamumo. Sojų vaškas visiškai natūralus, pagamintas iš hidrinto sojų pupelių aliejaus ir gali būti randamas skirtingais pavidalais – miltelių, dribsnių, ar lašelių. Nors tinka ir žvakėms formose gaminti, dažniau sojų vaškas naudojamas žvakių gamybai induose.
Vienas iš sojų vaško privalumų yra tas, kad jis dega lėčiau (net du kartus ilgiau negu parafino žvakės), o degimas ramus ir lėtas. Dėl šių priežasčių, sojų vaškas taip pat puikiai skleidžia kvapus, mat esant tokioms sąlygoms, šie gali tolygiau ir intensyviau sklisti.
Išsiliejęs sojų vaškas lengvai nuplaunamas vandeniu ir muilu arba indų plovikliu, todėl įvykus nelaimingam atsitikimui, paviršiai liks nesugadinti.
Kokosų vaškas
Kokosų vaškas pasižymi gera degimo kokybe, mažu kristališkumu, minkštesne tekstūra, todėl yra rekomenduojama jį naudoti žvakių gamybai induose. Jis gerai sukimba su indo sienelėmis, pasižymi žemesne lydymosi temperatūra, tad su juo dirbti yra gana paprasta.
Dažnai kokosų vaškas yra naudojamas kaip priedas kitiems vaškams suminkštinti, pavyzdžiui, gaminant kokosų ir sojų ar kokosų ir rapsų vaško mišinius. Taip pat grynas kokosų vaškas mišinyje gali padėti pagerinti ir kvapo sklaidą.
Rapsų vaškas
Rapsų vaškas ne išimtis – jis taip pat yra natūralios kilmės ir puikiai tinka žvakėms indeliuose arba formose gaminti.
Rapsų vaškas puikiai išlaiko ir skleidžia kvapus, sukuria išskirtinai lygų, blizgantį, lyg porcelianas atrodantį paviršių, tad naudodami šį vašką gamintojai gali sukurti stabiliai degančias, puikiai atrodančias ir nuostabiai kvepiančias žvakes.
Palmių vaškas
Palmių vaškas yra vienas iš kiečiausių natūralių vaškų, tad dažniau naudojamas žvakių formose gamybai. Dėl skirtingo palmių riebalų stingimo greičio, stingdamas šis vaškas formuoja įdomias kristalines struktūras, žvakei suteikdamas išskirtinumo ir užtikrindamas, kad gaminama žvakė bus tokia vienintelė.
Nors ir yra išgaunamas iš natūralaus palmių aliejaus, palmių vaškas taip pat turi šiek tiek neigiamo atspalvio, kai kalbame apie grėsmę planetai. Palmių aliejaus gavyba vis dar kelia didžiulę grėsmę ne tik atogrąžų miškams, bet ir klimatui, o visiškai tvarių būdų jam gauti tikima, kad kol kas nėra.
Bičių vaškas
Bičių vaškas yra natūraliai gaminamas ir perdirbamas, ir manoma, kad net padeda valyti orą, sugerti nepageidaujamus kvapus. Dažnai į bičių vaško žvakes net nededama kvapiklių, nes šios natūraliai kvepia medumi, pievomis ir gėlėmis. Manoma, kad bičių vaško skleidžiami garai veikia kaip antioksidantai ir pasižymi antiseptiniu poveikiu, be to, tokių žvakių liepsna šiltesnė, tad sukuria daugiau jaukumo.
Pagrindinis šio vaško trūkumas – jo kaina. Lyginant su kitų rūšių vaškais, ji yra žymiai didesnė, o norint dirbti su bičių vašku, reikalingi tam tikri įgūdžiai (pavyzdžiui, parinkti tinkamą dagtį).
Kainų skirtumai ir vertė
Jei kada rinkotės tarp rankų darbo ir masinės gamybos žvakių, tikrai pastebėjote jų kainų skirtumus. Šiame kontekste, rankų darbo žvakės akivaizdžiai pralaimi, bet renkantis taip pat svarbu suprasti, už ką mokame įsigydami rankų darbo žvakes, ir įvertinti visus su tuo susijusius aspektus.
- Laikas ir darbas. Rankų darbo žvakės yra gaminamos po vieną patyrusių kūrėjų, kurie nuolat tobulina savo įgūdžius, žinias ir deda daugybę pastangų geriausiam rezultatui pasiekti. Šis procesas užima daugiau laiko ir reikalauja didesnio susikaupimo bei atidumo detalėms, tad natūralu, jog brangiau kainuoja.
- Medžiagos. Rankų darbo žvakėms dažniausiai yra naudojamos tik natūralios, aukščiausios kokybės medžiagos, t.y., natūralūs vaškai, eteriniai aliejai, aukštos kokybės kvapieji aliejai. Šios medžiagos taip pat yra brangesnės nei sintetiniai kvapai naudojami masinės gamybos žvakėse, tad daro įtakos galutinei produkto kainai.
- Išskirtinumas. Kadangi kiekviena žvakė yra daroma atskirai ar labai nedideliais kiekiais, tai suteikia joms išskirtinumo ir retumo, o šie kelia produkto vertę.
Jei kaina jums nėra rodiklis ir vis tiek nepavyksta išsirinkti, prisiminkite, kad rankų darbo gaminiai yra draugiškesni aplinkai, nedaro neigiamos įtakos jūsų sveikatai, o neretai tokios žvakės dega tvarkingiau, ilgiau bei skleidžia intensyvesnį kvapą – argi tai ne puikūs argumentai bent pabandyti?
Kaip pasigaminti sojų vaško žvakę namuose?
O dabar linksmoji dalis. Jei skaitydami nusprendėte, kad norėtumetė pasigaminti sojų ar bet kurio kito vaško žvakę savo rankomis, gera žinia yra ta, kad tai – visai nesudėtinga. Iki tol, kol laikysite savo gamybos žvake rankose, reikės atlikti tik 7 paprastus žingsnius.
Jums reikės:
- Indelio žvakei
- Sojų vaško
- Aromatinio aliejaus (jei norite kvepiančios žvakės)
- Dagties – tinka medinė (reikės laikiklio) arba medvilninė (reikės dagties lipduko)
- Vaško lydymosi indo
- Ko nors maišymui, geriausia – mentelės
- Termometro
- Žirklių dagčiai patrumpinti
Natūralu, jog vienas žmogus, nuo pradžios iki galo žvakes gamindamas savo rankomis, tiek negalėtų padaryti net ir labai norėdamas. Tačiau čia slypi vienas iš rankų darbo žvakių privalumų.
Visus šiuos dalykus galite įsigyti specializuotose rankdarbių parduotuvėse – rasite tiek ir įvairaus vaško, tiek ir visas sudedamąsias žvakės dalis.
Kai jau viską pasiruošite, atlikite šiuos žingsnius:
1. Pasiruoškite indelius. Jei ketinate gaminti kelias žvakes iš karto, įsitikinkite, kad indeliai išrikiuoti patogiai ir bus patogu pilstyti vašką. Jei naudojate indelį pakartotinai (labai rekomenduojame tiesiog panaudoti indelius nuo jau sudegusių žvakių), gerai jį išplaukite.
2. Pritvirtinkite dagtį prie indelio dugno. Jei naudojate medinę dagtį, įstatykite ją į dagties laikiklį (laikiklį galima įsigyti kartu su dagtimi) ir statykite indelio viduryje. Jei naudojate medvilninę dagtį, priklijuokite dagties lipduką (dažniausiai perkami atskirai) dagties apačioje, o pačią dagtį pritvirtinkite prie indelio dugno pačiame viduryje. Dagtį galite patrumpinti iki norimo ilgio.
3. Pasverkite reikalingą vaško kiekį. Vaško reikės maždaug tiek pat gramų, kiek mililitrų yra jūsų indelio talpa. Tad jei jūsų indelis 300 ml, pasiruoškite apie 300 gramų vaško.
4. Išlydykite vašką. Tai rekomenduojama daryti garų vonelėje, o ne ant tiesioginės ugnies, kad vaškas neperkaistų. Palaukite, kol vaškas pilnai ištirps ir taps skaidrus.
5. Pilkite kvapųjį aliejų. Vaškui ištirpus (skirtingi vaškai gali tirpti esant skirtingoms temperatūroms), išimkite vaško vonelę iš puodo ir šiek tiek palaukite, kol vaškas atvės iki maždaug 60°C. Jei aliejus įpilsite anksčiau, jie gali pakeisti/prarasti savo savybes ar tiesiog išgaruoti. Galite pradėti nuo 3-5% aliejaus vaške, tačiau, jei norite intensyvesnio kvapo, galite pilti ir 5-8%. Aliejų tolygiai išmaišykite.
6. Išpilstykite vašką į indelius. Gautą mišinį atsargiai išpilstykite į indelius. Neapsemkite dagties viršūnės, palikite iki 1 cm žvakei uždegti.
7. Palikite vašką sustingti. Prieš išbandydami, palikite žvakę sustingti ir atvėsti – palaukite bent 24 valandas.
Valio! Jūsų rankų darbo žvakė baigta ir pasiruošus skleisti jaukumą ir šilumą jūsų ar artimųjų namuose.
All comments
Puikus ir išsamus straipsnis. Papildyčiau, kad lydant vašką reiktų neperkaitinti, max iki 80 laipsnių, taip pat daugumą aromatinių aliejų galima pilti ir aukštesnėje temp. maždaug 68 laipsniai (reiktų atsižvelgti į aromatinių aliejų gamintojo rekomendacijas), o eterinius aliejus pilti apie 60 laipsnių. Maišyti palengva, ne per greitai, kad neatsirastų oro burbuliukų ir stingimo laikas rekomenduojamas 24-48 val. o jei norima, kad žvakė su kvapu pilnai subręstų, deginti tik po 2 sav. Kelis kart per metus rengiame žvakių gamybos pamokas, naujienas galima sekti mūsų FB paskyroje.