Veltų Rankdarbių & Aksesuarų įkūrėja Vilija: „Prisiminus močiutę, atgimė noras sekti jos pėdomis“

Veltų Rankdarbių & Aksesuarų įkūrėja Vilija: „Prisiminus močiutę, atgimė noras sekti jos pėdomis“

Vilnos vėlimo amatas – vienas iš seniausių Lietuvoje. Tai ne tik svarbi amatininkystės tradicija, bet ir labai vertinga šalies kultūrinio paveldo dalis.

Nors tikslaus šio amato puoselėtojų skaičiaus įvardinti neįmanoma, sakyti, jog jis – niekam nebeįdomus, tikrai negalime. Ši veikla žavi šuo, jog ja gali užsiimti visi – tiek profesionalūs amatininkai, tiek ir žmonės, kuriuos traukia kažką kurti savo rankomis.

Šiandien kalbamės su Veltų Rankdarbių & Aksesuarų įkūrėja Vilija, kurią drąsiai galima vadinti vilnos ir jos gaminių žinove. 

Nuo pat vaikystės Vilija nėrė, mezgė, siuvinėjo, pynė, o vilną atrado įkvėpta savo tautodailės meistrės močiutės. Prisiminus jos unikalius rankų darbo kūrynius, Vilijai kilo noras sekti močiutės pėdomis ir toliau puoselėti vilnos vėlimo amatą.

Pakalbinome Viliją, kad daugiau sužinotume apie ją pačią ir jos veiklą – kaip jai sekasi jaukintis vilną, iš kur kūrėja semiasi įkvėpimo ir ką jai reiškia kūryba. 

Susipažinkite!

Velti rankdarbiai - slepetes

1.Kiek jau laiko dirbate su vilna ir kaip susidomėjote šia veikla? Kodėl pasirinkote būtent vilną kaip savo kūrybos įrankį ir išraišką?

Gyvenimas – tai savęs pažinimo amžinas ieškojimas! Kai kažko ieškai, tai ir atrandi. 

Prieš 8-erius metus, paskatinta man labai artimos moters, visai netikėtai prisiliečiau prie natūralios vilnos. Šis kūrybos procesas mane tiesiog užbūrė. Kaskart liesdama vilną jaučiu, kokia ji man artima.

2. Kas yra jūsų didžiausias įkvėpimas kuriant gaminius iš vilnos? 

Mano kūrybinė veikla mažiau ar daugiau lydėjo daugelį metų. Nejučiomis mane traukė menas, grožis... Nuo pat vaikystės nėriau, mezgiau, siuvinėjau, pyniau, iš popieriaus karpiau įvairius rankdarbius.

Mano vaikystės lėlės tapdavo modeliukais, kuriuos pati puošdavau savo rankų darbo gaminiais. Savo kurtais iš džiovintų žolelių atvirukais ir kitokiais rankdarbiais sveikindavau savo artimuosius ir draugus. 

Mano močiutė buvo tautodailės meistrė, nėrusi unikalias lino servetėles, užuolaidas. Prisimenant ją, mano širdyje atgimė noras sekti močiutės pėdomis, išsaugant vieną iš seniausių Lietuvoje – vilnos vėlimo amatą. 

Šis noras 2021-aisiais metais išsipildė. Buvau priimta į Lietuvos tautodailininkų sąjungos narius.

Velti rankdarbiai - slepetes ir paveikslas

3. Ar galite trumpai papasakoti, koks yra jūsų kūrybinis procesas nuo idėjos iki galutinio produkto ir kiek laiko dažniausiai praleidžiate prie vieno gaminio? Ar dirbdama su vilna dar susiduriate su kokiais nors iššūkiais?

Vėlimas – pati seniausia vilnonių audinių gamybos technika. Vilnos vėlimo būdai yra du – sausas arba šlapias. 

Sausuoju būdu vilna suveliama įvairių vėlimo adatų pagalba. O šlapio vėlimo procese naudojamas tik šiltas vanduo, natūralus, ekologiškas alyvuogių muilas, vilnos karšinys ar vilnos sluoksna. 

Šlapias vėlimo procesas – tai sunkus fizinis darbas – kloji, kočioji, trini, minkai. O išdžiovinus gaminį,  galutiniame procese – dekoruoji. Gaminio trukmė priklauso nuo jo sudėtingumo (dydžio, dekoro). Rankomis nuvelti šalį ar šlepetes gali užtrukti apie 6-10 valandų. 

Kartais tenka susidurti su tam tikrais iššūkiais, nes vėlimo pradžioje negali matyti galutinio vėlimo rezultato. Galutinis rezultatas pasimato pačiame vilnos vėlimo proceso gale. Tik tada įvertini savo darbo rezultatą ir ar esi juo patenkintas... O kartais visko pasitaiko.

Iš vilnos gaminami įvairūs gaminiai: rūbai, apavas, aksesuarai, žaislai, suvenyrai, dekoracijos ir netgi paveikslai ant drobės. Kol gimsta galutinis paveikslo vaizdas, gali užtrukti net iki keletą savaičių.

Velti rankdarbiai - zalios riesines

4. Ar vilna kaip medžiaga turi kokių nors pranašumų prieš tradiciškesnes medžiagas, jei kalbėtume apie panašaus tipo gaminius?

Šiuo laikmečiu viena iš seniausių tekstilės rūšių – vilnos vėlimas – vėl tapo populiarus ir madingas. Velti gaminiai suteikia šilumos ir jaukumo. 

Be to, vilna iš kitų pluoštų išsiskiria puikiomis gydomosiomis savybėmis. Manoma, kad vilnos poveikis panašus į akupunktūrą. Įrodyta, kad natūrali vilna pasižymi skausmą slopinančiomis, uždegimą mažinančiomis ir organizmą stiprinančiomis savybėmis.

5. Ar kuriant tokio tipo gaminius, pavyzdžiui, tapukus ar pirties reikmenis, sunku palaikyti balansą tarp kūrybiškumo ir praktinio panaudojimo?

Visada gaminant įdomu įterpti kokią nors kūrybinę detalę. Juk kūrybiškumui ribų nėra.

Veltira rankdarbiai - slepetes su bumbulu

6. Gal esate gavusi kokį itin malonų atsiliepimą iš klientų, kuris dar ir dabar paglosto širdį? Gal norėtumėte pasidalinti?

Ne vieną kartą esu sulaukusi apibūdinimo „Jūs auksarankė“. Tad būtent toks grįžtamasis ryšys, įvertinimas mane įkvepia nesustoti, tęsti toliau.

7. Nors gaminančių iš vilnos tikrai nėra tiek jau daug, ką įvardintumėte kaip didžiausią savo rankdarbių ir aksesuarų pranašumą? Kuo jie išsiskiria iš kitų?

Kiekvienas kūrėjas turi savo išskirtinį kūrybinį braižą. Mano kūrybinis braižas savitas spalvų ir gaminių įvairove.

8. Ar būna, kad pagalvojate, jog ateityje norėtumėte į savo kūrybą įnešti kokių nors naujovių? Naujų medžiagų, netikėtų derinių, produktų?

Ateities planuose norėčiau dar daug ką išbandyti, nes vilnos vėlimo galimybės yra labai plačios ir neišsemiamos.

Velti rankdarbiai - melynos slepetes, paveikslas

9. Kas apskritai jums yra kūryba?

Kūryba man – tai atsipalaidavimas ir meditacijos forma. Tai neapčiuopiamas laiko pojūtis, kuris man dovanoja savirealizacijos neišmatuojamus lobius.

ESU BE GALO DĖKINGA KŪRYBOS MŪZAI, KURI GLOBOJA IR VEDA MANE ŠIUO KŪRYBINIU KELIU.

Kūrybos įkvėpimo semiuosi aplink supančioje gamtoje. Mano kasdieniniai įkvepėjai – tai šeima, draugai, žmonės, kurie mane skatina eiti tolyn. Man svarbūs seminarai, mokymai, knygos, autoritetai.

10. Ar žmogui gyvenime reikalinga kūryba? Kodėl?

Kūryba – ypatinga žmogaus veikla, kurios metu sukurti kūriniai parodo kūrėjo vidinį nematomą pasaulį. Kūryba yra vienas iš esminių įrankių šiam pasauliui atskleisti.

11. Ar galite pasidalinti savo patirtimi ir patarimais tiems, kurie nori pradėti ką nors kurti savomis rankomis, bet vis dar nedrįsta?

Kiekvieno žmogaus viduje slypi tam tikri gabumai, kūrybiniai lobiai. Tereikia juos išlaisvinti. 

Linkiu kiekvienam žmogui juos pabudinti. Jei kyla noras pabandyti kažką sukurti savo rankomis, tai ir bandyti, bandyti, bandyti. O bandant gims ir rezultatas.

Norite pamatyti daugiau Vilijos darbų? Visus juos rasite Veltų Rankdarbių & Aksesuarų LosTrade kūrėjo puslapyje.

All comments

  1. Jolanta Ga

    Labai gražūs, praktiški ir naudingi vilnos gaminiai. Puslapyje Velti rankdarbiai & Aksesuarai - rankų darbo rankdarbiai pateikiama kūrybiškai. Kitaip ir būti negalėtų, kai viskas daroma darbščios kūrėjos rankomis. Sėkmės Jums!

  2. Ginta Re

    Rekomenduoju! Nenusivilsite! Puikūs tapukai, kruopštus darbas. Greitai pagamino, operatyviai išsiuntė, suderinome iki smulkmenų. Labai maloni meistrė Estetiškai supakuota, nuostabi dovana ne tik artimui bet ir sau

  3. Agne Jakutaviciute

    Auksinės rankos,šiltas bendravimas ir nuostabūs tapukai!

  4. Inga Jakutaviciene

    Gavau savo tapkytes, tai pasakisko grozio ir nepakatojamo patogumo ranku darbas, pilnas meiles ir geros energetikos. Kiekvienam rekomenduociau isigyti sita meno kurini, - minkstos, lengvos ir koja neprakaituoja. Vilija, tavo rankos kuria netik grozi, bet nepaprastai naturalu patoguma

  5. Dalia Gudienė

    Noriu padėkoti už Jūsų nuostabų kruopštų darbą, už įdėta meile kurią kuriate. Te laimina Dievas Jūsų rankas. Didžiulis Ačiū už gražius palinkėjimus ir staigmenele. Su pagarba. Dalia

  6. Erika Kantaraviciene

    Ačiū, už nuostabias tapkytes irdovanėlę. Net gaila bus nešioti tokios mielos????????

  7. Irma Šeikienė

    Jauku, miela, šilta ???? Kruopštūs darbai, didelis pasirinkimas, galimybė turėti/užsisakyti vardinį rankdarbį... tikrai rekomenduoju ????⭐⭐⭐⭐⭐

Leave a Reply