Kaip išsilaisvinti nuo plastiko? Pirmas žingsnis – daugkartiniai maišeliai

Kaip išsilaisvinti nuo plastiko? Pirmas žingsnis – daugkartiniai maišeliai

Kaip dažnai apsiperkate prekybos centruose? O kaip dažnai naudojate plastikinius maišelius vaisiams ir daržovėms? Ko gero, dažnai – kiekvieno apsilankymo metu. Egzistuoja trys grupės žmonių: pirmoji, kuri jau seka Zero Waste akciją ir mažina vartojimą, antroji, kuri dar tik ieško sprendimų kaip pradėti kovoti su plastiku bei trečioji – mananti, jog vienas maišelis – tai tik smulkmena ir jau nebegali pakenkti aplinkai. Vis dėlto praktikoje plačiai paplitę plastikiniai pirkinių maišeliai yra itin rimta aplinkos taršos problema, kadangi vos per 60 sekundžių pasaulyje jų sunaudojama apie milijoną. Ar galite patikėti? Todėl šiandien pasakojame apie daugkartinių maišelių naudą bei kodėl verta juos rinktis.

Skaičiai iškalbingesni nei žodžiai

Nors sunku patikėti, kad pasaulyje per minutę sunaudojami tokie beprotiški skaičiai plastikinių maišelių, galime apžvelgti ir Lietuvos situaciją, kuri, deja, taip pat nedžiugina. Čia apskaičiuota, jog kiekvienas lietuvis vidutiniškai per metus sunaudoja 466 maišelius. Įsivaizduokite, kiek tai yra daug! Ir pagalvokite kiek sutaupytumėte, jei turėtume 1-3 daugkartinius maišelius.

Vienas plastikinis maišelis yra apie 500 metų. Storesni maišai, kurie naudojami drabužių parduotuvėse gali irti net ir 1000 metų.  Skaičiuojama, kad vienas plastikinis maišelis vidutiniškai naudojamas vos 12 minučių. Tai yra visiškai pribloškiantis laikas, turint omenyje, kad pasaulyje perdirbama minimaliai plastiko atliekų, o vėliau tokie, vos keliolika minučių atitarnavę maišeliai, net kelis šimtus metų yra, užteršdami mūsų aplinką.

Daugkartinių maišelių nauda

Norėdami prisidėti prie gamtos saugojimo, rūšiavimas bei daugkartinių maišelių naudojamas yra pirmieji svarbūs žingsniai, kurie padės to siekti. Visų pirma, daugkartiniai maišeliai – puikus būdas taupyti bei keisti blogus įpročius. Paskaičiuota, jog naudojant daugkartinio naudojimo maišelius sveriamiems produktams, t. y. vaisiams ir daržovėms, Jūs per metus sutaupysite apie 6 eurus, o į gamtą nebus išmesta apie 200 litrų plastiko.
Antras svarbus faktorius, kodėl verta atsisakyti plastiko – daugkartiniai maišeliai gali tapti puikiu stiliaus akcentu. Šie medžiaginiai maišeliai gali būti stilingi, išskirtiniai, su linksmais užrašais ar bet koks, kokio tik Jūs pageidautumėte.

Trečia, tokio tipo maišeliams dažniausiai naudojama neaustinė medžiaga, kuriai būdingas atsparumas bei ilgaamžiškumas. Todėl maišelis tikrai bus patvarus ir ilgai Jums tarnaus. Taip pat dažnai naudojamos perdirbtos medžiagos, kurios tik dar labiau pagyvyna ekologijos idėją.
Dar vienas puikus aspektas, jog daugkartinius maišelius, galima naudoti ne tik apsipirkimui, bet ir kelionių metu, nešioti viduje sportinę aprangą, kompiuterį ir t. t. Taip pat svarbu paminėti, jog tinkliniai maišeliai, nors atrodo maži, yra išties labai talpūs. Viename maišelyje gali tilpti net iki 20 kilogramų produktų.

Kaip išvystyti įprotį naudotis daugkartiniu maišeliu?

Tikriausiai kiekvienam žmogui sunku išvystyti naują įprotį, tad štai keletas patarimų kaip nepamiršti daugkartinio pirkinių maišelio?
Vertėtų įsigyti bent keletą įvairių dydžių, dizainų maišelių. Jie turi būti kompaktiški bei patogūs, kad puikiai tilptų į rankinę.
Idealu, jei daugkartinis maišelis būtų sulankstomas į mažą pakelį, kuris puikiai prisikabintų prie raktų ir atstotų raktų pakabuką.
Laikykite maišelius gerai matomoje vietoje namuose, kad einant pro duris nepamirštumėte jų pasiimti.
Panaudoję daugkartinį maišelį, visuomet padėkite jį atgal į tą pačią vietą.
Meskite sau iššūkį. Pamėginkite dvi savaites išsiversti be plastikinio maišelio. Garantuojame, jog pirmomis dienomis bus nelengva, bet vėliau net nebekils minčių, kad gali būti kitaip.

Priežasčių, kodėl verta rinktis daugkartinius maišelius, gali būti begalė, tačiau čia svarbiausias aspektas yra, kodėl reikėtų atsisakyti vienkartinių maišelių... Tad pabaigai, norėtume paminėti, keletą įdomių faktų, kurie tikimės, kitą kartą privers Jus susimąstyti, prieš įsigyjant dar vieną plastikinį maišelį.

  • Per metus pasaulyje pagaminama 5 trilijonai maišų, kurie galėtų pasaulį apdengti net 7 kartus;
  • Jei dabar visas pasaulis nustotų naudoti plastiką, Žemė pilnai jo atsikratytų tik po 1000 metų;
  • Vidutiniškai paskaičiuota, kad viena šeima sunaudoja 60 plastikinių maišelių 4 apsilankymų parduotuvėje metu;
  • Daugiau nei 70 proc. šiukšlių pasaulio paplūdimiuose sudaro plastikas;
  • Plastikas kiekvienais metais nužudo daugiau nei 1 mln. vandens paukščių bei kitų gyvūnų.
    Rinkitės atsakingai!

Visus Lostrade kūrėjų daugkartinius pirkinių maišelius gali rasti ir įsigyti čia.

All comments

  1. Darius i.

    Neveltui senais tarybiniais laikais, dar prisimenu kaip iš parduotuvės tekdavo parnešti kefyro stiklinį butelį. Tinklinis maišelis labai stilingas ir madingas, retro stilius ir ekologiškumas viename kame. Deja tinklelio maišelio neturiu :(, bet tikrai susimastyti privertė ši informaciją. Juk visi pokyčiai prasideda nuo savęs, tik vėliau keičiasi aplinka ir kiti ...

  2. Danguolė

    Tas didelis žmonių vartotojiškumas neturi ribų dažnai. Aš pati pasidarau iš atliekinių medžiagų, dažniausiai medvilnės. Gal nesu jau labai zero waste, bet stengiuos po truputi, kad tam sviete būtų geriau :)

  3. Agnė V.

    Trūksta žmonėms dar sąmoningumo, bet manau einame teisingai kryptimi, tik gal kiek per lėtai :) Aš pati naudoju tik lininį maišelį, ir patogiau ir stilingiau nie tie čežantis parduotuviniai...

Leave a Reply